Proč nakupovat u nás

  • Doručeni do 72 h k Vám domů
  • 100% bezpečný nákup
  • Při nákupu nad 1500,- doprava zdarma
  • Poctivý prodejce

Vše o kotvičníku zemním

Historie:

Jako léčivá rostlina je Kotvičník zemní znám již velice dlouho, znali ho například starověcí léčitelé v Číně, Indii a Mezopotámii. Odvar z různých částí rostliny se tradičně používal ke zlepšení činnosti jater a posílení usínajícího zájmu o sexuální život. Za starověkého Řecka byla používána jako tzv. zvyšovač nálady. V Číně se oblast její aplikace, kromě prevence nádorů, rozšířila o terapii nemocí zasahující játra, ledviny i kardiovaskulární systém. K objevení terapeutických náležitostí fytosterolů uložených v kotvičníku zemním došlo poněkud neočekávaně v komunistickém Bulharsku. Západní odborná veřejnost se s výsledky bulharských výzkumů mohla prakticky seznámit až po roce 1989 a musela jim přiznat statut zcela průkopnické vědecké práce. S vlastním výzkumem začala Bulharská vojenská lékařská akademie v roce 1974 za pozdější spolupráce farmakologické sekce Bulharské akademie věd. V současnosti zažívá kotvičník v západním světě zvýšený zájem jako potravinový doplněk zejména pro vliv na náladu, nárůst svalové hmoty a zvyšování libida. V roce 1998 se kotvičník zemní propracoval mezi 12 světově nejprodávanějších přípravků speciální doplňkové výživy.

Popis:

Kotvičník zemní (latinsky tribulus terrestris), je víceletá subtropická rostlina vzdáleně příbuzná bodlákům. Kotvičníků zemních se vyskytuje nejméně 15 druhů na celém světě. Řadí se mezi jednoleté rostliny a dorůstá délky od 10 cm do 60 cm. Rostlina je poměrně chudě větvená a její listy jsou krátce řapíkaté, vstřícné a palistnaté, eliptické nebo podlouhle kopinaté. Květy mají žlutou barvu skládající se z pěti okvětních lístků. Plod je poltivý a má pět tvrdých hvězdicových plůdků, které mají dva dlouhé ostny. Semena mají vejcovitý tvar, světle hnědá barva.

Kotvičník zemní roste převážně v oblastech Afriky, Asie, Evropy a Austrálie, kde často vyhledává písečné půdy, suchá místa, stepi, rumiště a slunná místa. Nejvíce se ovšem vyskytuje na indickém subkontinentu, v Indonésii a na ostrovech Oceánie. U nás se ve volné přírodě vyskytuje jen ojediněle. Původem je pravděpodobně z písečných mořských pobřeží Číny a Japonska.

Účinky:

Kotvičník zemní obsahuje látky, které dokáží zvýšit u mužů množství testosteronu v krvi až o 30 % a zvýšit množství hormonu (FSH) estradiol v ženském těle. Díky tomu je kotvičník převážně využíván jako afrodisiakum. Po zvýšení hormonů v těle totiž dochází ke zvýšení sexuálního chtíče a celkového elánu a vyrovnanosti. Čím jsme starší, tím méně dokáže naše tělo tyto hormony vytvářet v takové míře jako za mlada. Proto lidé využívají kotvičník zemní k doplnění množství chybějících hormonů v těle, které nás vrátí o několik let zpět do mládí. To však neznamená, že rostlina nepůsobí i na mladší populaci. Kotvičník zemní sám o sobě ale tyto hormony neobsahuje. Pouze pomáhá v lepší a kvalitnější činnosti našim pohlavním žlázám. Tyto žlázy si pak začnou tyto hormony vytvářet v potřebné výši samy. Dost často je také kotvičník zemní používán kulturisty – právě z důvodů zvýšení testosteronu a tím zvýšením síly, svalové hmoty na úkor tuků a větší celkové energie při cvičení.
S ohledem na obsah alkaloidů není kotvičník zemní vhodný pro osoby mladší 20 let a těhotné či kojící ženy. Kontraindikace a interakce s jinými látkami a léčivy nebyly dosud objeveny.

Použití Kotvičníku:

Jednou z možností užití kotvičníku zemního je tradiční způsob podávání – příprava odvaru (čaje) ze sušené umleté natě kotvičníku. Ve skutečnosti je pro většinu lidí takováto příprava čaje pracná, časově velice náročná a dosti nepraktická.

Další a mnohem pohodlnější možností, jsou tablety s Kotvičníkem. Extrakt z kotvičníku se dává do kapslí a ty už se dají skvěle užívat. Zároveň se dá praktické balení dobře převážet a můžete tak snadno užívat svoji dávku každý den.